Hogyan történik az oktatás?

1-4. osztály

Az általános iskolában az 1–4. évfolyamon kis létszámú, legfeljebb 15 fős csoportokban történik az oktatás. A gyermekek életkori sajátosságait, egyéni haladási tempójukat, érdeklődésüket és természetes kíváncsiságukat figyelembe véve, a pozitív megerősítést részesítjük előnyben. A tapasztalati úton történő megismerés lehetőségeit kihasználva, az adott feladatban való elmélyüléssel sajátítják el a Nemzeti alaptanterv (NAT) követelményeit.

Az általános iskolai oktatás célja, hogy gyermekeink olyan tudással lépjenek az 5. évfolyamra, amelyet valóban birtokolnak, képesek is használni. Ennek elérése érdekében a szülőknek és a pedagógusoknak egyaránt el kell fogadniuk, hogy az 1–4. évfolyamon nem feltétlenül haladnak az írás, olvasás vagy más tananyag elsajátításában ugyanabban a tempóban, mint a „hagyományos” általános iskolákban.

A tapasztalati úton, elmélyüléssel szerzett tudás megszerzéséhez több időre van szükség és figyelemmel kell lennünk a gyermekek egyéni haladási ütemére is. Az ismeretek átadásához olyan módszereket, foglalkozásokat is segítségül hívunk, amelyek a hosszú távú beépülést és az ismeretek befogadásához szükséges képességek fejlődését támogatják. Az adott életkor sajátosságaihoz és természetes igényeihez való alkalmazkodás szintén több időt igényel.

Elengedhetetlenül fontos, hogy gyermeket nevelő szülő és pedagógus szorosan együttműködő,  egységet alkosson a nevelés során. Az alsó tagozatban különösen nagy szerepet kap a közösség kialakítása, építése, valamint a mozgás, amely a testi, lelki és szellemi fejlődés alapvető eleme.

5-8. osztály

Iskolánkban az 5–8. évfolyamos tanulók párhuzamos művészeti képzésben vesznek részt. Azok a diákok is jelentkezhetnek ebbe a programba, akik nem nálunk, hanem másik általános iskolában végezték el az első négy évfolyamot és rendelkeznek a 4. évfolyamot lezáró bizonyítvánnyal.

Az alsó tagozat után, az 5. évfolyamra való átlépés, iskolán belül is kihívást jelent a tanulók és a pedagógusok számára. Nagy változást jelent, hogy egy tanító helyett szaktanárok veszik át a gyerekek oktatását. Törekszünk arra, hogy ezt a váltást megkönnyítsük. Ebben az életkorban különösen fontos az osztályfőnök gyakori jelenléte. Ennek érdekében, igyekszünk úgy alakítani az órarendet, hogy minden hét első tanóráját vele töltsék a gyerekek. Így olyan megszokott, jelentős események, mint például a reggeli beszélgetőkör, továbbra is megmaradhatnak. Arra is figyelmet fordítunk, hogy minél több tanórát tarthasson az osztályfőnök.

Törekszünk arra, hogy élményalapú oktatással tartsuk fenn a tanulók tudásvágyát. A pedagógusok kreatív módszerei segítik a folyamatos motiváltságot és elmélyülést.

A felső tagozat kiemelkedő eseménye iskolánkban, a 8. évfolyam végén megtartott, tanulónkénti önálló előadás az iskolai közösség előtt. Minden diák érdeklődésének megfelelő témát választhat, melyet a tanév során kutatómunkával és vázlatírással készít elő, osztályfőnökével konzultálva. Az osztályfőnök, vagy egy segítő tanár támogatja a tanulót a tartalmi és előadás-technikai részletek kidolgozásában. A cél egy érdekes, informatív előadás létrehozása, amely nemcsak új ismeretekkel gazdagítja a közösséget, lehetőséget ad arra is, hogy képet kapjunk arról, hol tart a tanuló fejlődésében, tudásában és önbizalmában a középiskolai évek előtt.

9-12. osztály

Iskolánkban, a 9. évfolyamtól, diákjaink szobrász szakon tanulnak, lehetőségük nyílik arra, hogy az érettségi megszerzése után, nálunk szerezzenek képző- és iparművészeti munkatársi végzettséget. A művészeti szakgimnáziumba járó tanulók alapvetően az érettségi vizsgára készülnek, ugyanakkor mindennapjaikat a művészeti tevékenységek is színesítik. A tanítás és tanulás folyamatát, valamint a személyiség fejlődését is gazdagítja a művészeti nevelés folyamatos jelenléte az általános iskola első osztályától kezdve.

Középiskolás diákjainkat – az érettségire és a továbbtanuláshoz szükséges felvételikre való felkészítésen túl – a felnőtté válás útján is igyekszünk mindenben támogatni. Ehhez lehetőséget nyújt, a közös munka során kialakuló, aktív diákélet és a diákönkormányzat működtetése is. Fontos számunkra véleményük, meglátásaik, javaslataik és ezek érdemi képviselete. A felnőttek feladata,  hogy segítsék a tanulókat, hogyan tudják álláspontjaikat megfelelő módon és helyen kifejezni. Célunk, hogy képesek legyenek észszerű érvekkel meggyőzni diáktársaikat, tanáraikat, hogy az érettségi után, valóban érett emberekként tudjanak dönteni jövőjükről, el tudjanak indulni egy olyan úton, melyet maguknak jelöltek ki.

Lovaglás

Iskolánk célja, hogy a diákéveket minél színesebbé tegye, ezzel a nevelő munkát is hatékonyabbá formálja. A tantestület fontos feladatának tekinti, hogy tanórán kívüli foglalkozásokkal segítse a tanulók szélesebb látókörének kialakulását.

Pedagógiai programunkban, az iskola alapítása óta szerepel a magyar kultúra élő módon való közvetítése, valamint hagyományaink és szokásaink megismerése, ápolása. Célunk továbbá, hogy diákjaink minél több ismeretre tegyenek szert gyakorlati tapasztalás útján, hiszen a személyes élmény teszi igazán sajátjukká a tanultakat.

A „Mindenki tanuljon meg lovagolni!” program keretében tanulóink rendszeresen részt vesznek lovas oktatáson, második telephelyünkön, a Martin-kertvárosi lovas Hun Tanyán. Itt lehetőségük van megismerkedni, a magyar hagyományokhoz kötődő néptánccal, íjászattal és a hagyományos magyar nyeregben történő lovaglással. Ezek a foglalkozások az órarendbe építve zajlanak.

Amennyiben a szülő nem szeretné, hogy gyermeke lóra üljön, ezt írásban jelezheti. Ilyen esetben is kötelező a tanuló jelenléte a tanyán, ahol a lovaglásban nem részt vevő diákok számára, iskolánk pedagógusai és munkatársai, alternatív tevékenységet biztosítanak.

Tapasztalataink alapján a Hun tanyát az egyik legalkalmasabb helyszínnek tartjuk céljaink megvalósítására. Itt Szemán János, lovasoktató és gyógylovagoltató szakemberként, nemcsak az oktatást, hanem élettapasztalatával,  a diákok személyiségfejlődését is segíti. A néptánc, az íjászat és a lovaglás is fejleszti a tartós figyelmet, koncentrációt, mozgáskoordinációt, a helyes testkép kialakulását.

Ezen az úton nem a legkiválóbb táncosok, íjászok és lovasok nevelése a cél, sokkal inkább ezen tevékenységek megismerése, a lovak tisztelete, mely hozzásegíti a gyerekeket az egó háttérbe szorításához. Itt valóban szükség van egymásra, az egymás iránti tiszteletre és odafigyelésre, a koncentrált jelenlétre és az alapvető szabályok minden körülmények közötti betartására.

Művészeti oktatás

Iskolánkban az alsó tagozaton alapfokú, a felső tagozattól kezdődően pedig párhuzamos művészeti oktatás zajlik. Kiemelt figyelmet fordítunk a művészeti foglalkozásokra – nemcsak azért, mert a pedagógiai programunk kötelező részei, hanem elsősorban azért, mert meghatározó szerepet játszanak a gyermekek személyiségfejlődésében. Hatékonyan segítik más ismeretek elsajátítását, hozzájárulnak a szélesebb, színesebb látókör kialakulásához, lehetőséget adnak az alkotás örömének megtapasztalására.

Közösségünk

Különös figyelmet fordítunk kis, családias közösségünk összetartására, az összetartozás érzésének erősítésére, a felelősségvállalásra önmagunkkal és egymással szemben, valamint olyan őszinte, becsületes, egymást támogató emberek nevelésére, akik képesek együttműködni egy közösségben.

Közösségünket olyan erkölcsi normák tartják össze, amelyek betartása elengedhetetlen az iskola szellemiségének és működésének fenntartásához. Legfontosabb elveink:
– Segítünk egymásnak.
– Nem ártunk másoknak.
– Becsületesen, tisztán és őszintén viselkedünk társainkkal és közösségünk minden tagjával.
– A nehézségeket közösen, egymást támogatva próbáljuk leküzdeni.
– Mindenki kiveszi a részét az közösség feladataiból.

Iskolánkban a tanárokra, diákokra és szülőkre egyaránt több feladat és felelősség hárul – ehhez pedig időre, energiára és elköteleződésre van szükség.
Közösségünkbe azokat várjuk, akik készek aktívan részt venni közös ünnepeinken, tanórán kívüli programjainkon, vállalják a két telephely közötti utazást, az ehhez szükséges időráfordítást.

Kérdésed van? Írj nekünk!